Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı İstanbul
Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı İstanbul
KÜÇÜK BİR BEBEKTEN KÜÇÜK BİR BİREYE


Bebeğiniz hayatının ilk yılında inanılmaz bir hızla mental ve fiziksel bir gelişim gösterir. Kaslarının kontrolünü kazanır, sosyal davranışlar gösterir ve zeka görünür bir biçimde gelişir. Bu değişimlerin gözlemlenmesi anne babaların en büyük eğlencesidir.Ve sadece doğal olarak çocuğun gelişimini modernlikleri ile karşılaştırırlar.

HER ÇOCUK FARKLIDIR:
Standart yaş ve zaman indikatörleri çocuğun ne kadar hızlı geliştiğini gösterir. Eğer bebeğiniz buna uymuyorsa hemen davranış bozukluğu olduğu gibi bir kanıya kapılmayın. Keza, unutmayın ki bebek bazı bölgelerde daha çabuk gelişirken, bazı yerlerde diğerlerinden daha yavaş gelişebilir.

BEBEĞİNİZİ CESARETLENDİRİN ANCAK ÇOK BASKI YAPMAYIN ve ZORLAMAYIN :
Asla çocuğunuzun gelişimine çok erken ve çok yoğun etki etmeye çalışmayın. Basitçe ilişkinizi zedelersiniz. En doğrusu nerde yardımınıza ve desteğinize ihtiyacı olduğunu dikkatlice incelemektir. Örneğin canlı renkli hareketli bir oyuncak bebeğinizin vizyonunu geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Ona,yumuşak,kucaklamak isteyeceği (ellerini açıp oynayabileceği kadar) bir oyuncak verin.En önemli şey, sizinle diyalogları sırasında öğrendiği davranışların toplamıdır ki bunlar yumuşak dokunuşlar ve şefkat olabildiği gibi, gürültülü, heyecanlı oyunlar ve dokunuşlar olabilir.

BEBEKLER MUTLU OLMAK İÇİN NEYE İHTİYAÇ DUYARLAR?

  Bu bölümde bebeğin sonraki gelişiminin altyapısı yatar :
Şu anda biliyoruz ki erken bebeklik insan gelişiminde son derece önemlidir. Bebeğin yaşamının ileri dönemlerindeki davranışlarının temeli hayatının ilk 12 ayında oluşur . Bebeğiniz başlangıçtan itibaren ona gösterdiğiniz sevgi ve şefkatten son derece etkilenecektir.

  Bebeğinize onu sevdiğinizi gösterin :
Bebeğiniz sevildiğini hissetmelidir ve bu size bağlıdır. Doğduğu andan itibaren onun yanında olduğunuzu ve arzularını dikkate aldığınızı bilmek ister.

  Şefkat,sevecenlik bebeğinizi daha zeki yapar :
Ten teması, bebeğinizin sevildiğini ve korunduğunu hissetmesine yardımcı olur. Bu onun ruhsal ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Çünkü cilt teması ile uyarı ve masaj başlar. Uyarılar beyin tarafından algılanır. Her yumuşak dokunuş bebeğinizi daha zeki yapar çünkü onun beynini uyarır. Bunun sonucu olarak beyni daha hızlı gelişir sinir bağlantıları artar ve hareket koordinasyonu gelişir. Çoğu bebek emeklemeye başladıktan sonra cilt temasına olan ilgisini kaybeder. Çünkü annelerinden uzaklaşmak ve dünyayı kendileri keşfetmek isterler.

  Bebeğinizle konuşun : Başından itibaren mümkün olduğunca fazla bebeğinizle konuşun.Ne yaptığınızı ona açıklayın ve ona küçük hikayeler anlatın. Sesiniz siz bir şey söylerken o bir şey anlamasa da size olan güvenini artırır. Ortalama olarak annelerin daha sıklıkla konuştukları çocuklar daha çabuk konuşmaya başlarlar.

  Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin :
3 yada 4 aylık olduktan sonra bebeğiniz fiziksel oyunlar oynamaya bayılır. Sıçramak, dansetmek, havaya el sallamak vs. sağlıklı gelişim için mükemmeldir. Vücudunu daha iyi anlamaya başlar ve sürekli haylazlıkları, daha sonra neler olacağını anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle hareketli müzikleri daha çok severler.

  Bebeğiniz yeni deneyimler kazanmalıdır :
Bazı noktalarda çevresindeki dünyayı keşfetmeye başlayacaktır. Çevresinde gördüğü her obje hakkında her şeyi öğrenmek isteyecektir. Bebeğinizin şimdiki canlılığından etrafındaki dünyayı keşfederken gösterdiği aktif ilgiden büyük tat alabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sessizce oturuyor, bir kağıt parçasını ya da en sevdiği oyuncağını inceliyorsa, bir problem var demektir. Bu durumda onu aniden gıdıklayın, onu oynarken rahatsız etmeniz dünya hakkında bir şeyler öğrenme fırsatı sağlar, ve gücünü, konsantrasyonunu geliştirir.

  Tutarlı olun örnek oluşturun :
Bebeklerin dünyadaki ilk görünümleri ailelerinden gelir. Sizin davranışlarınız onun insanlarla olan durumunu belirler ve bu mümkün olduğunca tutarlı olması için önemlidir. Bir gün başka, diğer gün daha başka davranan ebeveynlerin bu durumu bebeği rahatsız eder, güvensizlik ve korku duymasına neden olur.

  Bebeğiniz her iki ebeveyne de ihtiyaç duyar :
Yeni doğan bebek için ilk aylarda genellikle annesi tarafından özel bakım gösterilmesi gerekir. Bu şu demektir; bu dönemde çocuğun annesi ile arasında olan ilişki babası ile olandan çok daha güçlüdür. Fakat babanın ilk birkaç ay içinde bebekle yakın ilişki içinde olması oldukça önemlidir ve aile için muhteşem bir durumdur. Bu bebeğe şunu gösterir; çevresinde pek çok açıdan annesinden farklı ikinci bir kişi vardır ve bu onun diğer insanlarla olan ilişkilerini geliştirebilirliğini artırır.

Yetişkinlerin birbirlerine olan davranışları kendi davranışlarının temelini oluşturur. Bir baba, basit anlamda, partnerinin yaptıklarını taklit etmez ama daha sonra bebeğini kendisini taklit ederken bulabilir. Pek çok anne bebekleriyle konuşur ve daha sık ona gülümser, fakat babalar diğer bazı konularda daha aktif opsiyonlar taşıyabilir. Bebeği daha sık kollarına alırlar ve daha gürültülü, şamatalı oyunlar oynarlar. Bebekler her iki tarafın da ona bakımı sırasında çok geniş bir açıdan etkilenirler. 

© 2007 EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI www.evdebebekbakimi.com

Tasarım - Indexmedya

 
   

© 2007 - 2010 EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI İSTANBUL ANKARA. Bu sitenin tüm hakları EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI İSTANBUL'a aittir. Site yazılım ve içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, belge, fotoğraf, resim, ses, işaret, rapor vesair tüm fikir ürünleri Fikir Ve Sanat Eserleri Kanun ve ilgili mevzuat tarafından korunmakta olup EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI'ın yazılı izni olmaksızın site içeriğindeki hiçbir malzeme kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.