Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı İstanbul
Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı Emcare Evde Bebek Bakımı Bebek Hemşiresi Bakıcı Bebek Sağlığı İstanbul
ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR

Çocuklar özellikle "Hayır" dönemlerinde ( yaklaşık 18 ay ile 3 yaş arası ) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklini de yemek'lerde gösterirler.

"ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR"

Çocuklar özellikle "Hayır" dönemlerinde ( yaklaşık 18 ay ile 3 yaş arası ) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklini de yemek'lerde gösterirler. Önüne koyduğunuz şeyleri daha evvel yiyen, bitiren çocuğunuz bir bakmışsınız ağzına hiç bir şey koymuyor, yaptıklarınızı beğenmiyor, yemek seçiyor ve yemek zamanlarını inanılmaz kabuslara dönüştürüyor. Bu sık rastlanan olaya yaklaşırken sebeplerini araştırmamız, çocukların neden yemek yemek istemedikleri ve neler yapıp, neler yapmamamız gerektiğini üzerinde durmak lazım...

Siz bir anne olarak çocuğunuz yemek yemediği zamanlarda kendinizi çok kötü hissedeceksiniz, hatta suçu belki kendinizde bile arayacaksınız, acaba hastamı oluyor veya başka bir problem'imi var diye düşüneceksiniz ve soluğu doktorunuzda alacaksınız. Kendi çocuklarının çok güzel yemek yediğini söyleyen arkadaşlarınıza kulağınızı kapatın, kararlı ve istikrarlı bir şekilde, besin dengesini bozmadan yedirmeye gayret edin.

Neden Yemek İstemezler ;

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle hayır dönemlerinde kişiliklerini ve varlıklarını ispatlamak ve size söz geçirmek için bir çok şeye itiraz ettiği gibi yemek yemeye de karşı gelecek veya yaptığınız yemekleri beğenmeyip problem yaratacaktır.

  • İlerleyen yaşlarında bebeklik dönemindeki kadar hızlı büyümediği için yemek yemesi de azalacaktır. Bebekler ikinci yıllarında ilk yılları kadar çok yemeye ihtiyaç duymazlar, bu dönemde büyümeleri daha yavaş olduğu için kalori ihtiyaçları da azalacaktır.

  • Eğer o anda onu çok meşgul eden bir şeyle ilgileniyor veya oyun oynuyorsa, kendini de bu yaptığından alamıyorsa, kesinlikle buna ara verip yemek yemek istenmeyecektir.

  • Daha sonra yemek yiyebileceğini düşünebilir ve o anda daha acıkmamış veya istemiyor olabilir.

  • Önüne koyduğunuz yemekleri beğenmiyor olabilir, ne olsa çocuğunuzunda damak zevki oluşuyor ve bazı yemekleri daha çok seviyor, bazılarını da sevmiyor olabilir.

Alınabilecek Önlemler ;

İlk olarak sakin ve kararlı bir tutum sergilemeniz, olaylara bilinçli bir şekilde yaklaşıp aile huzurunuzu ve sinirlerinizi bozmadan yemek saatini geçirmelisiniz. Unutmayın ona ceza vererek veya bağırarak hiç bir şeyi çözemediğiniz gibi işleri daha da karıştırırsınız. Kesinlikle baskı uygulamayın ve onu anlayışla karşılayın.

Çocuğunuz yemek yemiyor veya yemek seçip az yiyorsa yapılan yemeklerin daha besleyici ve kalorili olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yemeğin üç besinden oluşması gerektiğini unutmayın, bir sebze, protein ( et, balık, yumurta gibi ), süt ürünleri yada meyve.

Yemek yaparken  çocuğunuzun ağız tadını da biraz göz önünde bulundurun, aslında makarna ve pilav dan başka bir şey istemeyecektir ama yinede yedekte onun sevdiği ve reddetmeyeceği yemekler bulunsun.

Yemek yaparken veya sofrayı hazırlarken, sonrasında da toplarken size yardım etmesini isteyin, bu çok hoşuna gidecek ve yemek yemesini motive edecektir.

Yemek yeme saatlerini düzenleyin, yemek zamanı açıkmış olsun. Mümkünse yemeğe tüm aile bireyleri birlikte otursun ve çocuğunuz tüm ailenin yemek yediğini görsün.

Yemek yeme ve yemek saati alışkanlıklarını kazandırmaya çalışın ve yemek yemenin herkes için bir gereksinim olduğunu anlatın.

Yemek yerken onunla sohbet edin, başka şeylerle ilgilenip onunda dikkatini dağıtmayın.

Kendi kendine yemek yemesine izin verin, belki üzerini kirletecek, etrafı kirletecektir ama yemeğini yiyecek ve bundan hoşlanacaktır. Ara sıra ellerini bile kullanmasına izin verebilirsiniz.

Yemek yemeyen veya reddeden çocukların yemek aralarında abur cubur yemesine engel olun.

Devamlı aynı yemekleri vererek sevdiği yenmeklerden bile çocuğunuzu soğutabilir ve yememesini sağlayabilirsiniz, yaratıcılığınızı arttırın, devamlı yediği yemekler yeni ve değişik tatlar ekleyerek bunu engelleyebilirsiniz.

İçeceklerin önemini unutmayın, çocuğunuza verdiğiniz süt miktarı yemek yemesini etkileyebilir. yemek sırasında herhangi bir şey içecekse bu bir bardak ile sınırlı olmalıdır.

© 2007 EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI www.evdebebekbakimi.com

Tasarım - Indexmedya

 
   

© 2007 - 2010 EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI İSTANBUL ANKARA. Bu sitenin tüm hakları EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI İSTANBUL'a aittir. Site yazılım ve içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, belge, fotoğraf, resim, ses, işaret, rapor vesair tüm fikir ürünleri Fikir Ve Sanat Eserleri Kanun ve ilgili mevzuat tarafından korunmakta olup EMCARE EVDE BEBEK BAKIMI'ın yazılı izni olmaksızın site içeriğindeki hiçbir malzeme kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.